سلامت

7 قدم تا داشتن برنامه کاهش وزن

چاق شدن کار سختی نیست، لاغر شدن خیلی سریع هم ممکن نیست. روش های بسیار زیادی برای کاهش وزن وجود دارد که می تواند شما را بیمار کند. اگر شما هم در تلاشید که وزن خود را کاهش دهید یک کار نسبتا سخت در درانتظار شما است. با برنامه کاهش وزن حتی اگر وزن شما زیاد کاهش پیدا نکرد یا حتی در مسیر اشتباهی قرار گرفتید، باز هم می دانید که بدن شما از برنامه کاهش وزن سود می برد پس به برنامه کاهش وزن خود وفادار بمانید.اگر شما هم از آن دسته از کسانی هستید که تصمیم می گیرید ولی تا مرحله آخر اجرا نمی  شود، در ادامه به نکاتی که به شما کمک خواهد کرد گوش دهید!

کافی است حقایق مربوط به کاهش وزن را مشخص کنید و آنها را از افسانه ها و آرزوهای دست نیافتنی جدا کنید.

 

 

 

برنامه کاهش وزن

قدم اول

آماده کاهش وزن خود باشید

آماده کاهش وزن خود باشید و به آن ایمان بیاورید. برنامه غذایی کاهش وزن به معنی کم کردن وعده های غذایی شما نیست. اگر دارید این مطلب را می خوانید حتما می خواهید که وزن خود را پایین بیاورید. اما برای ایجاد یک برنامه زندگی که می توانید با آن کنار بیایید باید آماده باشد، واقعا آماده! کاهش وزن مقداری وقت و تلاش می خواهد. اما چگونه؟

لحظه به لحظه ارزیابی کنید که با از دست دادن وزن و تلاش هایی که در این راه انجام خواهید داد چه چیز هایی به دست می آورید. همانطور که میدانید روش های زیادی برای کاهش وزن در دنیای امروز ما وجود دارد، انجام تمرین های سخت، رژیم های طاقت فرسا و … ولی مهم ترین قدم در ارتباط با کاهش وزن داشتن دید مناسب و خواستن واقعی است و چقدر حاضرید برای آن بجنگید.

یک ترازو تهیه کنید و قبل از شروع مطمعن شوید که به انجام آن متعهد هستید و گزارش های روزانه و هفتگی را با روز های پیشین مقایسه کنید.

 

قدم دوم

چه نوع کاهش وزنی برای شما مناسب است؟

بدن خود را بشناسید و میزان مصرف کالری را طبق BMI  محاسبه کنید.

 

روزانه 500 یا 1000 کالری را کم کنید تا هدف کالری روزانه خود را تعیین کنید. برای رسیدن به هدف های خود این مسیر را ادامه دهید و هنگام رسیدن به آنها به خود پاداش دهید و اهداف خود را مرتبا تجدید نظر کنید تا خود را به چالش بکشید

 

 

قدم سوم

ثبت خاطرات غذایی

خود آگاهی خود انگیزه است. با پیگیری وزن خود به خود انگیزه دهید تا با پاسخگوتر شدن تغییر یابید.

رفتار وزنی خود را ثبت کنید. با داشتن دفترچه یادداشت و ثبت غذاهایی که روزانه استفاده می کنید به شما خود آگاهی می دهد که در دراز مدت مقدار مصرف روزانه خود را کنترل کنید و بدانید که از هدف خود چقدر فاصله دارید. مطالعات نشان می دهد افرادی که خاطرات غذایی را نگه می دارند تمایل بیشتری به کاهش وزن دارند و مدت طولانی تری را برای کاهش وزن خود تلاش می کنند.

نوع و مقدار غذایی که می خورید را لیست کنید. درست بعد از خوردن مقدار کالری که وارد بدنتان می شود را در دفترچه یادداشت ( یا ردیاب کاهش وزن را روی گوشی هوشمند) خود ثبت کنید.

 

خود را درست وزن کنید

سعی کنید در یک ساعت مشخص در روز خود را وزن کنید. با همان مقدار لباسی که در تن دارید. ترازو را در روی یک سطح صاف قرار دهید.

 

قدم چهارم

چی بخوریم؟

بشقاب خود را به سه بخش تقسیم کنید: نصف آن سبزیجات، یک چهارم غلات و یک چهارم پروتئین بدون چربی.

استفاده از این الگو ساده شما را سالم تر و لاغرتر خواهد کرد.

غذای سالم بخورید، به اندازه کافی بخورید.

گرسنگی خود را از 1 تا 5 امتیاز دهید. 1 گرسنه و 5 سیر سیر، وقتی به 3 یا 4 رسیدید از خوردن غذا خودداری کنید.

 

 

قدم پنجم

پیروی از برنامه تمرینی مناسب

فعال شوید

ورزش کاهش وزن را بسیار ساده تر می کند. اما از همه مهمتر افرادی که بیشتر حرکت می کنند احتمال کاهش وزن بیشتر می شود.

 

 

قدم ششم

تنها نباشید

کاهش وزن چالش سنگینی است که می توانید تنهایی انام ندهید و با دوستان، خانواده، همکاران و متخصصان و افراد هم فکر هم انجام دهید.

خرابکاران خود را بشناسید

برخی از افراد ناخواسته یا غیر این، ممکن است سعی کنند به برنامه های کاهش وزن شما لطمه بزنند. مثل همسرانی که بستنی مورد علاقه شما را خریداری می کنند. بسیاری از این مواقع این آسیب ها شما را از برنامه کاهش وزن عقب می اندازند. اما چطور جلوی این اتفاقات را بگیریم؟ صبر نکنید تا اقدام کنید، در مورد آن صحبت کنید. به خرابکاران مشکوک خود بگویید که اقدامات آنها بر روی شما تاثیر منفی می گذارد. به دنبال راه حلی باشید که بتوانید با آنها در این زمینه کنار بیایید و یا اینکه به دنبال جای دگیر برای پشتیبانی برای کاهش وزن خود باشید.

حمایت عاطفی و پشتیبان عملی داشته باشید

دلگرمی هنگام ناامیدی یا تشویق برای موفقیت، شما نیاز به کسی دارید که یخچال ها را می بخشد. افکار منفی تاثیر زیادی در جلوگیری پیشرفت شما خواهد داشت. با حمایت قهرمان شما با احساس شکستت و تسلیم شدن بجنگید و به برنامه کاهش وزن خود ادامه دهید.

 

قدم هفتم

برنامه بلند مدت داشته باشید

با رسیدن به اهداف کاهش وزن خود شما آماده مرحله نهایی هستید. ایجاد یک برنامه بلند مدت که به موفقیت های شما کمک خواهد کرد. شما مسیر طولانی را طی کرده اید اما بدانید که خطاهایی که خواهید داشت همه انجام می دهند. نکته مهم این که به سرعت در مسیر برگشت بروید و به ادامه مسیر خود فکر کنید. یاد بگیرید که قبل از خدشه دار شدن برنامه کاهش وزن خود یک جوانه را غنچه کنید.

راز های برنامه کاهش وزن

اگر از قوانین رژیم غذایی پیروی می کنید، کاهش وزن تقریبا برای شما تضمین شده است. اگر دوست دارید کاهش وزن دائمی باشد باید برنامه ای انتخاب کنید که در زندگی روزمره شما جای بگیرد. در مورد تغییر شیوه زندگی باید در شرایطی که می خواهید کاهش وزن دائمی قرار بگیرید طی کنید. در ایرلند متخصصان هیپتونیزم کاهش وزن زیادی وجود دارند که این برنامه را برای همیشه در ذهن شما القا خواهند کرد!

قبل از خوردن این سوالات را از خودتان بپرسید:

  1. آیا واقعا گرسنه ام هست؟ اگر نمی دانید 20 دقیقه صبر کنید و دوباره از خود بپرسید
  2. آیا از آخرین وعده غذایی 3 ساعت گذشته است؟ اگر جواب نه است احتمالا گرسنگی شما احساسی است نه جسمی
  3. آیا میان وعده کوچکی مثل چند عدد بادام زمینی و کش مش می تواند وعده غذایی بعدی مرا حذف کند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.